Strona główna Akademia Polychem

Palność pian otwartokomórkowych PUREX NG w praktyce

20-12-2019
ps_palnosc-pian-2

Komfort i bezpieczeństwo we własnym domu jest niezwykle ważne, dlatego przy jego budowie zawsze powinniśmy zwracać uwagę na odpowiedni dobór materiałów i rozwiązań systemowych od fundamentów aż po dach.

Jako największy polski producent systemów natryskowych Purex NG od wielu lat dostarczamy na rynek rozwiązania spełniające wymagania stawiane zarówno w budownictwie jednorodzinnym jak i wielorodzinnym. W swojej ofercie posiadamy system PUREX NG 0810 NF o klasie reakcji na ogień F oraz system PUREX NG 0808 NF B2 o kasie reakcji na ogień E. Zgodnie z normą PN-EN 13501-1+A1:2010 oba systemy w połączeniu z płytami kartonowo-gispowymi posiadają klasyfikację w zakresie reakcji na ogień B-s1 d0, co oznacza, że gotowy wyrób jest niezapalny, niekapiący i nieodpadający pod wpływem ognia. Dodatkowo tak zamontowana pianka PUREX NG 0808 NF B2 o klasie reakcji na ogień „E” tworzy element nierozprzestrzeniający ognia (NRO).

Zdjęcie z testów palności – pianka + płyta GK.
Zdjęcie z pożaru – jak widać piana ochroniła drewnianą krokiew.

A jak w praktyce wygląda palność piany otwartokomórkowej Purex NG 0810 NF nie przykrytej na poddaszu płytą kartonowo-gipsową? Jak widać na zdjęciach zastosowana piana otwartokomórkowa o klasie palności F ochroniła drewnianą konstrukcję dachu przed całkowitym spaleniem. Szczelność wykonania izolacji na przestrzeni całego dachu odcięła dopływ tlenu, który podsycałby ogień. Na skutek działania ognia na wierzchniej warstwie piany wytworzyła się zgorzelina chroniąca rdzeń pianki, a konstrukcja belek oraz membrana pozostały nietknięte przez ogień.

Zdjęcie z pożaru.
Zdjęcie z pożaru.
Zdjęcie z pożaru.
Zdjęcie z pożaru.

Przy okazji przypominamy, że nasze piany poliuretanowe są materiałami samogasnącymi. Oznacza to, że po odcięciu źródła ognia piana gaśnie sama.

    Formularz kontaktowy

    Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Polychem Systems Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu przy ul. Wołczyńskiej 43. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu odpowiedzi na zadane pytanie oraz archiwizacji formularza. Więcej informacji na temat przetwarzania Pani/Pana danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności

    i otrzymywania od Polychem Systems Sp. z o.o. materiałów marketingowych o usługach, produktach i promocjach.
    e-mail oraz na inne urządzenia telekomunikacyjne, które użytkuję, informacje handlowe i marketingowe dotyczące produktów własnych Polychem Systems Sp. z o.o..
    Do góry Do góry